2021 WAEC EXAMINATION TIMETABLE

WAEC 2021 TIMETABLE

====================
Monday 16th August

Catering Craft Practics 3(alternative to practical work )

8:30am -9:10am
==========================================================
Tuesday 17th August

Yoruba language

9:30am -12:30pm
==========================================================
Wednesday 18th August

Marketing 2&1

9:30am-12:30pm
==========================================================

Friday 20th August

Cataring Craft Practics 2(Essay )
8:30am – 9:20am

Cataring Craft Practics 1(Objectives )
9:20-10:00am

==========================================================

monday 23th August

Foods and Nutrition 3 ( practal )

Date and time for each paper will be arranged by the council
==========================================================

Tuesday 24th August

Visual arts 2&1

9:30am – 12-30pm

==========================================================
Thursday 26th August

civic Education 2&1

9:30am – 12-30pm

==========================================================

Thursday 2nd September

Financial – Accounting 2 & 1
9:30am – 1:00pm
==========================================================
Wednesday 8th September
Agriculture ( practal )

9:30am – 11:00am

Visual arts
2:00pm – 5:00pm

==========================================================

Thursday 9th September

Further maths 2
9:30 am – 12-00pm

Further maths 1
3:30pm – 5-00pm

==========================================================

Friday 10th September

Biology 2&1
9:30am – 12:00pm

Commerce 2&1
3:00pm – 5:50pm
==========================================================

Monday 13th September

English language 2&1
9:30am – 12-30pm

English language ( Oral )

3:00pm – 3:45pm
==========================================================

Tuesday 14th September

Chemistry Practicals (Alt A)
9:30am – 11:30am
==========================================================

Wednesday 15th September

Physics 2&1
9:30-12:15pm
==========================================================
Thursday 16th September

Lit In English 2&1
9:30am – 10:45am

Lit In English 3 ( Drama & poetry )
2:00pm – 4:30pm
==========================================================
Friday 17th September

Biology practal 3
9:30am – 11:30am
==========================================================
Monday 20th September

General Mathematics 2
9:30am – 12:00pm

General Mathematics 1
3:00pm – 4:30pm
==========================================================
Wednesday 22th September

Government 2&1
9:30am -12:30pm
==========================================================
Thursday 23th September

Economic 2&1

9:30pm – 12:30pm

Agriculture science 2&1

2:00pm – 5:00pm
==========================================================
Friday 17th September

Biology practal 3
9:30am-11:30am
==========================================================
Monday 20th September
General Mathematics 2
9:30am – 12:00am

General Mathematics 1
3:00pm – 4:30pm
==========================================================
Wednesday 22th September

Government 2&1
9:30am-12:30pm
==========================================================
Thursday 23th September

Economic 2&1
9:30am – 12:30pm

Agriculture science 2&1
2:00pm – 5:00pm
==========================================================
Friday 24th September

Physics Practical (Alt A)
9:30am – 12:15pm

Technical drawing 2&1
3:00pm – 5:45pm

==========================================================

Monday 27th September

Technical drawing 3
9:30am – 12:15pm

Food and Nutrition 2 (Essay )
3:00pm – 4:15pm

Food and Nutrition 1 ( Objective )
4:15pm – 5:15pm
==========================================================
Tuesday 28th September

Christian religion studies 2
9:30am – 12:30pm

Islamic studies 2&1
9:30am – 12:30pm

Chemistry 2&1
2:00pm – 5:00pm
==========================================================
Thursday 30th September

Geography 2&1
9:30am – 12:30pm

Geography 3
2:00pm – 3:50pm
====================

2021 WAEC FINAL INTERNATIONAL TIMETABLE
===============================

Monday, 16th August, 2021 To Friday, 3rd September, 2021

The date and time for each paper will be arranged by the Council.

Basketry 3 (Project Work)

Ceramics 3 (Project Work)

Graphic Design 3 (Project Work)

Jewellery 3 (Project Work)

Leatherwork 3 (Project Work)

Picture Making 3 (Project Work)

Sculpture 3 (Project Work)

Textiles 3 (Project Work)
===============================

Monday, 16th August, 2021

Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 10:10 am.

Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 10:30 am.

Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay) 9:30 am. – 10:30 am.

Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective) 10:30 am.– 11:30 am.

Printing Craft Practice 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Printing Craft Practice 1 (Objective) 11:00 am. – 11:45 am.

Photography 3 (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 12:30 pm.

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Upholstery 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Upholstery 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Machine Woodworking 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Machine Woodworking 3 (Practical) 2hrs 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 9:30 am. – 12:40 pm. (1st Set)

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:10 pm. (2nd Set)
===============================

Tuesday, 17th August, 2021

Hausa 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Hausa 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Igbo 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Igbo 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Yoruba 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Yoruba 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Edo 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Edo 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Efik 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Efik 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Ibibio 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Ibibio 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.
===============================

Wednesday, 18th August, 2021

Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical) 9:30 am. – 11:00 am. (1st Set)

Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical) 11:30 am. – 1:00 pm. (2nd Set)

GSM Phone Maintenance and Repair 2 (Essay) 9:30 am. – 11:05 am.

GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective) 11:05 am. – 11:50 am.

Marketing 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Marketing 1 (Objective) 11:30 am. – 12:20 pm.

Mining 2 (Essay) 9:30 am. – 11:35 am.

Mining 1 (Objective) 11:35 am. – 12:15 pm.

Bookkeeping 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Bookkeeping 1 (Objective) 50mins 11:30 am. – 12:20 pm.

Store Keeping 2 (Essay) 2hrs 9:30 am. – 11:30 am.

Store Keeping 1 (Objective) 50mins 11:30 am. – 12:20 pm.

Insurance 2 (Essay) 2hrs 2:30 pm. – 4:30 pm.

Insurance 1 (Objective) 50mins 4:30 pm. – 5:20 pm.
===============================

Thursday, 19th August, 2021

Data Processing 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Data Processing 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 10:45 am.

Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay) 9:30 am. – 10:30 am.

Radio, Television and Electronic Works 1 (Objective) 10:30 am. – 11:15 am.

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 11:00 am. – 12:00 noon.

Photography 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Photography 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Auto Mechanical Work 2 (Essay) 9:30 am. – 11:45 am.

Auto Mechanical Work 1 (Objective) 11:45 am. – 12:30 pm.

Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 9:30 am. – 11:45 am.

Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective) 11:45 am. – 12:30 pm.

Printing Craft Practice 3 (Practical) 9:30 am. – 10:30 am. (1st Set)

Printing Craft Practice 3 (Practical) 11:00 am. – 12:00 noon. (2nd Set)

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 9:30 am. – 11:00 am. (1st Set)

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 11:30 am. – 1:00 pm. (2nd Set)

Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 2:30 pm. – 4:30 pm.

Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 4:30 pm. – 5:10 pm.

Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective) 4:00 pm. – 4:40 pm.

Store Management 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Store Management 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Office Practice 2 (Essay) 10mins 2:00 pm. – 4:10 pm.

Office Practice 1 (Objective) 4:10 pm. – 5:10 pm.
===============================

Friday, 20th August, 2021

Machine Woodworking 2 (Essay) 9:30 am. – 10:30 am.

Machine Woodworking 1 (Objective) 10:30 am. – 11:30 am.

Stenography 2(Essay) 9:30 am. – 10:10 am.

Stenography 1 (Objective) 10:10 am. – 10:50 am.

Cosmetology 2 (Essay) 9:30 am . – 10:50 am.

Cosmetology 1 (Objective) 10:50 am. – 11:30 am.

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay) 9:30 am. – 10:30 am.

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 1 (Objective) 10:30 am. –11:15 am.

Catering Craft Practice 2 (Essay) 9:30 am. – 10:20 am.

Catering Craft Practice 1 (Objective) 10:20 am. – 11:00 am.

Carpentry and Joinery 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Carpentry and Joinery 1 (Objective) 11:00 am. – 11:45 am.

Tourism 2 (Essay) 9:30 am. – 11:20 am.

Tourism 1 (Objective) 11:20 am. – 12:00 noon.

Garment Making 2 (Essay) 9:30 am. – 10:10 am.

Garment Making 1 (Objective) 10:10 am. – 10:55 am.

Painting and Decorating 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Painting and Decorating 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Stenography 3 (Shorthand & Word Processing) 9:30 am. – 11:08 am.

Dyeing and Bleaching 2 (Essay) 9:30 am. – 11:10 am.

Dyeing and Bleaching 1 (Objective) 11:10 am. – 11:55 am.

Furniture Making 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Furniture Making 1 (Objective) 11:30 am. – 12:15 pm.

Automobile Parts Merchandising 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Automobile Parts Merchandising 1 (Objective) 11:30 am. – 12:20 pm.

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 2:30 pm. – 3:30 pm.

Home Management 3 (Practical) Planning Session 3:30 pm. – 4:30 pm.
===============================

Monday, 23rd August, 2021

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 9:30 am. – 11:00 am. (1st Set)

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 11:30 am. – 1:00 pm.(2nd Set)

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)

Furniture Making 3 (Practical) 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Furniture Making 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Painting and Decorating 3 (Practical) 3hrs 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Painting and Decorating 3 (Practical) 3hrs 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)

Computer Studies 2 (Essay) 2:00 pm. – 3:00 pm.

Computer Studies 1 (Objective) 3:00 pm. – 4:00 pm.
===============================

Monday, 23rd August, 2021 To Friday, 3rd September, 2021.

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Arabic 3 (Oral)

French 3 (Oral)

Physical Education 3 (Performance Test)

Clothing and Textiles 3 (Practical)

Foods and Nutrition 3 (Practical)

Home Management 3 (Practical)

Music 3B (Performance Test).
===============================

Tuesday, 24th August, 2021

Visual Art 2 (Essay) – 9:30 am. – 11:30 am.

Visual Art 1 (Objective) – 11:30 am. – 12:20 pm..

Engineering Science 2 (Essay) – 9:30 am. – 11:15 am.

Engineering Science 1 (Objective) – 11:15 am. – 12:30 pm.

Physical Education 3 (Theory of Practice) – 2:00 pm. – 4:00 pm.
===============================

Wednesday, 25th August, 2021

Salesmanship 2 (Essay) – 9:30 am. – 11:30 am.

Salesmanship 1 (Objective) – 11:30 am. – 12:20 pm.

Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay) – 9:30 am. – 11:30 am.

Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective) – 11:30 am. – 12:30 pm.

Garment Making 3 (Alternative to Practical Work) – 11:30 am. – 12:15 pm.

Upholstery 2 (Essay) – 2:00 pm. – 3:00 pm.

Upholstery 1 (Objective) – 3:00 pm. – 4:00 pm.

Auto Electrical Works 2 (Essay) – 2:00 pm. – 3:00 pm.

Auto Electrical Works 1 (Objective) – 3:00 pm. – 3:45 pm.

Air-conditioning and Refrigeration 2 (Essay) – 2:00 pm. – 3:30 pm.

Air-conditioning and Refrigeration 1 (Objective) – 3:30 pm. – 4:30 pm.

Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay) – 2:00 pm. – 3:30 pm.

Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective) – 3:30 pm. – 4:30 pm.
===============================

Thursday, 26th August, 2021

Civic Education 2 (Essay) – 9:30 am. – 11:30 am.

Civic Education 1 (Objective) – 11:30 am. – 12:30 pm.
===============================

Friday, 27th August, 2021

Auto Mechanical Work 3 (Practical) – 9:30 am. – 12:00 noon. (1st Set)

Auto Mechanical Work 3 (Practical) – 12:30 pm. – 3:00 pm. (2nd Set)

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) – 9:30 am. – 12:40 pm. (1st Set)

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) – 1:00 pm. – 4:10 pm. (2nd Set)

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical). – 9:30 am. – 1:30 pm. (1st Set)

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) – 2:00 pm. – 6:00 pm. (2nd Set)

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) – 9:30 am. – 2:00 pm. (1st Set)

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) – 2:15pm. – 6:45 pm. (2nd Set)
===============================

Monday, 30th August, 2021

Science (Core) 2 (Essay) – 9:30 am. – 11:00 am.

Science (Core) 1 (Objective) – 11:00 am. – 12:00 noon.

Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work) – 1:00 pm. – 3:00 pm.

SC6183 SC6183 Computer Studies 3 (Practical) – 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Computer Studies 3 (Practical) – 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)
===============================

Tuesday, 31st August, 2021

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 9:30 am. – 11:15 am.

Health Education 3 (Alternative to Practical Work) – 9:30 am. – 11:15 am.

Home Management 2 (Essay) – 2:00 pm. – 3:00 pm.

Home Management 1 (Objective) – 3:00 pm. – 4:00 pm.
===============================

Wednesday, 1st September, 2021

English Language 3 (Oral) – 9:30 am. – 10:15 am. (1st Set)

English Language 3 (Oral) – 10:40 am. – 11:25 am. (2nd Set) – 12:00 noon. – 1:00 pm.

Applied Electricity 2 (Essay) Applied Electricity 1 (Objective) – 1:00 pm. – 2:00 pm.

Basic Electricity 2 (Essay) – 12:00 noon. – 1:00 pm.

Basic Electricity 1 (Objective) – 1:00 pm. – 2:00 pm.

Arabic 2 (Essay) – 2:00 pm. – 4:00 pm.

Arabic 1 (Objective) – 4:00 pm. – 4:50 pm.
===============================

Thursday, 2nd September, 2021

Sculpture 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Sculpture 1 (Objective) 11:30 am. – 12:20 pm.

Financial Accounting 2 (Essay) 9:30 am. – 12:00 noon.

Financial Accounting 1 (Objective) 12:00 noon. – 1:00 pm.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

French 2 (Essay) 3:00 pm. – 4:15 pm.

French 1 (Objective) 4:15 pm. – 5:15 pm.
===============================

Friday, 3rd September, 2021

Metalwork 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Metalwork 1 (Objective) 11:00 am. – 12:00 noon.

Jewellery 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Jewellery 1 (Objective) 11:30 am. – 12:20 pm.

Electronics 3 (Practical) 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Electronics 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)

Basic Electronics 3 (Practical) 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Basic Electronics 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)
===============================

Monday, 6th September, 2021

Graphic Design 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Graphic Design 1 (Objective) 11:30 am. – 12:20 pm.

Metalwork 3 (Practical) 9:30 am. – 12:40 pm. (1st Set)

Metalwork 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:10 pm. (2nd Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)
===============================

Tuesday, 7th September, 2021

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting) 9:30 am. – 12:30 pm.

Applied Electricity 3 (Practical) 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Applied Electricity 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)

General Agriculture 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

General Agriculture 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Woodwork 3 (Practical) 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Woodwork 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)

Basic Electricity 3 (Practical) 9:30 am. – 12:30 pm. (1st Set)

Basic Electricity 3 (Practical) 1:00 pm. – 4:00 pm. (2nd Set)
===============================

Wednesday, 8th September, 2021

Music 3A (Aural) 9:30 am. – 10:15 am.

Agricultural Science 3 (Practical) 9:30 am. – 11:00 am. (1st Set)

Agricultural Science 3 (Practical) 11:30 am. – 1:00 pm. (2nd Set)

Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 11:00 am.

Visual Art 3A (Drawing) 2:00 pm. – 5:00 pm.
===============================

Thursday, 9th September, 2021

Clerical Office Duties 2 (Essay) 9:30 am. – 11:40 am.

Clerical Office Duties 1 (Objective) 11:40 am. – 12:30 pm.

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 9:30 am. – 12:00 noon.

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 3:30 pm. – 5:00 pm.
===============================

Friday, 10th September, 2021

Biology 2 (Essay) 9:30 am. – 11:10 am.

Biology 1 (Objective) 11:10 am. – 12:00 noon.

Commerce 2 (Essay) 3:00 pm. – 5:00 pm.

Commerce 1 (Objective) 5:00 pm. – 5:50 pm.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 3:00 pm. – 4:00 pm.

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.
===============================

Monday, 13th September, 2021

English Language 2 (Essay) English Language 1 (Objective) 9:30 am. – 11:30 am. 11:30 am. – 12:30 pm.

English Language 3 (Test of Orals) 3:00 pm. – 3:45 pm.
===============================

Tuesday, 14th September, 2021

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Chemistry 3 (Alternative D) (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 11:00 am.

Building Construction 2 (Essay) 12:00 noon. – 1:00 pm.

Building Construction 1 (Objective) 1:00 pm. – 1:45 pm.

Music 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Music 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.

Physical Education 2 (Essay) 3:00 pm. – 4:20 pm.

Physical Education 1 (Objective) 4:20 pm. – 5:10 pm.
===============================

Wednesday, 15th September, 2021

Physics 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Physics 1 (Objective) 11:00 am. – 12:15 pm.

Business Management 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Business Management 1 (Objective). 11:30 am. – 12:30 pm.

Auto Mechanics 2 (Essay) 3:00 pm. – 4:30 pm.

Auto Mechanics 1 (Objective) 4:30 pm. – 5:30 pm.
===============================

Thursday, 16th September, 2021

Literature-In-English 2 (Prose) 9:30 am. – 10:45 am.

Literature-In-English 1 (Objective) 10:45 am. – 11:45 am.

Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) 2:00 pm. – 4:30 pm.
===============================

Friday, 17th September, 2021

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Biology 3(Alternative B) (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 11:30 am.

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Woodwork 2 (Essay and Design) 3:00 pm. – 5:20 pm.

Woodwork 1 (Objective) 5:20 pm. – 6:00 pm.

Clothing and Textiles 2 (Essay) 3:00 pm. – 4:30 pm.

Clothing and Textiles 1 (Objective) 4:30 pm. – 5:30 pm.
===============================

Monday, 20th September, 2021

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 9:30 am. – 12:00 noon.

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) 3:00 pm. – 4:30 pm.
===============================

Tuesday, 21st September, 2021

Health Education 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Health Education 1 (Objective) 11:00 am. – 12:00 noon.

Health Science 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Health Science 1 (Objective) 11:00 am. – 12:00 noon.

Visual Art 3B (Creative Design) 2:00 pm. – 5:00 pm.
===============================

Wednesday, 22nd September, 2021

Government 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Government 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Electronics 2 (Essay) 9:30 am. – 10:30 am.

Electronics 1 (Objective) 10:30 am. – 11:30 am.

Basic Electronics 2 (Essay) 9:30 am. – 10:30 am.

Basic Electronics 1 (Objective) 10:30 am. – 11:30 am.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Textiles 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Textiles 1 (Objective) 4:00 pm. – 4:50 pm.

Management-In-Living 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Management-In-Living 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.
===============================

Thursday, 23rd September, 2021

Economics 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Economics 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Agricultural Science 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:10 pm.

Agricultural Science 1 (Objective) 4:10 pm. – 5:00 pm.
===============================

Friday, 24th September, 2021

General Knowledge in Art 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

General Knowledge in Art 1 (Objective) 11:00 am. – 11:50 am.

Typewriting 9:30 am. – 12:10 pm. (1st Set)

Typewriting 12:30 pm. – 2:10 pm. (2nd Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 12:15 pm. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 12:45 pm. – 3:30 pm. (2nd Set)

Technical Drawing 2 (Essay) 3:00 pm. – 4:45 pm.

Technical Drawing 1 (Objective) 4:45 pm. – 5:45 pm.
===============================

Monday, 27th September, 2021

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) 9:30 am. – 12:15 pm.

Basketry 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Basketry 1 (Objective) 11:30 am. – 12:20 pm.

General Agriculture 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

General Agriculture 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)

Shorthand 2:00 pm. – 3:15 pm.

Foods and Nutrition 2 (Essay) 3:00 pm. – 4:15 pm.

Foods and Nutrition 1 (Objective) 4:15 pm. – 5:15 pm.

Picture Making 2 (Essay) 3:00 pm. – 5:00 pm.

Picture Making 1 (Objective) 5:00 pm. – 5:50 pm.
===============================

Tuesday, 28th September, 2021

Christian Religious Studies 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Christian Religious Studies 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Islamic Studies 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Islamic Studies 1 (Objective) 11:30 am. – 12:20 pm.

West African Traditional Religion 2 (Essay) 9:30 am. – 11:40 am.

West African Traditional Religion 1 (Objective) 11:40 am. – 12:30 pm.

Chemistry 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Chemistry 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.
===============================

Wednesday, 29th September, 2021

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 9:30 am. – 12:15 pm. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative B). 12:40 pm. – 3:25 pm. (2nd Set)

Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) 9:30 am. – 12:15 pm.

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 12:45 pm. – 3:15 pm.

History 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

History 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.
===============================

Thursday, 30th September, 2021

Geography 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Geography 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Geography 3 (Practical and Physical Geography) 2:00 pm. – 3:50 pm.
===============================

Friday, 1st October, 2021

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) 9:30 am. – 11:30 am.

Principles of Cost Accounting 1 (Objective) 11:30 am. – 12:30 pm.

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 3:00 pm. – 4:00 pm.
===============================

Monday, 4th October, 2021

Social Studies 2 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Social Studies 1 (Objective) 3:00 pm. – 3.50 pm.
===============================

Tuesday, 5th October, 2021

Leatherwork 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Leatherwork 1 (Objective) 4:00 pm. – 4:50 pm.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 12:00 noon. –2:00 pm. (2nd Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1st Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 12:00 noon. – 2:00 pm. (2nd Set)
===============================

Wednesday, 6th October, 2021

Integrated Science 2 (Essay) 9:30 am. – 11:00 am.

Integrated Science 1 (Objective) 11:00 am. – 12:00 noon.

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 2:00 pm. – 4:00 pm.
===============================

Thursday, 7th October, 2021

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design) 9:30 am. – 12:30 pm.

Forestry 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Forestry 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Animal Husbandry (Alternative A) 1 (Objective) 4:00 pm. – 5:00 pm.
===============================

Friday, 8th October, 2021

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 9:30 am. – 12:15 pm. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 12:40 pm. – 3:25 pm. (2nd Set)

Dagaare (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Dagbani (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Dangme (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Ewe (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Fante (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Ga (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Gonja (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Kasem (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Nzema (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay) 9:30 am. – 12:30 pm.

Dagaare (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Dagbani (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Dangme (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Ewe (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Fante (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Ga (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Gonja (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Kasem (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Nzema (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:30 pm.

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay) – 2:00 pm. – 4:30 pm. 2:00 pm. – 4:30 pm.

Ceramics 2 (Essay) 2:00 pm. – 4:00 pm.

Ceramics 1 (Objective) 4:00 pm. – 4:50 pm.
===============================

*VERIFIED WAEC 2021 TIMETABLE*

👇👇👇👇👇👇👇

*Monday 16th August*

Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:10am.

Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:30am

Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay) 9:30am.– 10:30am.
Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective) 10:30am.–11:30am.

Printing Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.– 11:00am.
Printing Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. – 11:45am.

Photography 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:30pm.

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSet)
Carpentry and Joinery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

Upholstery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSet)
Upholstery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

Machine Wood working 3 (Practical) 9:30am.– 11:30 am.(1stSet)
Machine Wood working 3 (Practical) 12:00 noon. –2:00pm.(2ndSet)

Auto Body Repair sand Spray Painting 3 (Practical) 9:30am.– 12:40 pm.(1stSet)
Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 1:00pm.– 4:10pm.(2ndSet)

===========================

*Tuesday 17th August*

Hausa 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Hausa 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Igbo 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Igbo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Yoruba 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Yoruba 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Edo 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Edo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Efik 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Efik 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Ibibio 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Ibibio 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

===========================

*Wednesday 18th August*

Animal Husbandary (AlternativeB)3(Practical)
9:30am.– 11:00am.(1stSet)
Animal Husbandry (AlternativeB)3(Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet)

GSM Phone Maintenance and Repair 2(Essay)
9:30am.–11:05am.
GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective) 11:05am.–11:50am.

Marketing 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Marketing 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm.

Mining 2 (Essay) 9:30am.–11:35am.
Mining 1 (Objective) 11:35am.–12:15pm.

Bookkeeping 2(Essay) 9:30am.–11:30am.
Bookkeeping 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm.

Store Keeping 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Store Keeping 1(Objective) 11:30am.–12:20pm.

Insurance 2 (Essay) 2:30pm. –4:30pm.
Insurance 1 (Objective) 4:30pm.– 5:20pm.

==========================

*Thursday 19th August*

Data Processing 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Data Processing 1(Objective) 11:30am.–12:30pm.

Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–10:45am.

Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am.
Radio, Television and Electronic Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am.

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.–11:00am.
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.

Photography 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Photography1(Objective) 11:30am.–12:30pm.

Auto Mechanical Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am.
Auto Mechanical Work 1(Objective) 11:45am.–12:30pm.

Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am.
Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective) 11:45am.–12:30pm.

Printing Craft Practice 3 (Practical) 9:30am.– 10:30am.(1stSet)
Printing Craft Practice 3 (Practical) 11:00am. – 12:00 noon.(2ndSet)

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 9:30am.– 11:00am.(1stSet)
Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet)

Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical) 9:30am.– 11:30am.(1stSet)
Air-conditioning and Refrigeration 3(Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 2:30pm.–4:30pm.
Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 4:30pm.–5:10pm.

Animal Husbandry (AlternativeB) 2 (Essay) 2:00pm.–4:00pm.
Animal Husbandry (AlternativeB) 1 (Objective) 4:00pm.–4:40pm.

Store Management 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
Store Management 1(Objective) 11:30am.–12:30pm.

Office Practice 2 (Essay) 2:00pm.–4:10pm.
Office Practice 1 (Objective) 4:10pm.–5:10pm.

============================

*Friday 20th August*

Machine Woodworking 2 (Essay) 9:30am.–10:30am.
Machine Woodworking 1(Objective) 10:30am.–11:30am.

Stenography 2 (Essay) 9:30am.-10:10 am.
Stenography 1(Objective) 10:10am.-10:50am.

Cosmetology 2(Essay) 9:30am. – 10:50am.
Cosmetology 1(Objective) 10:50am.-11:30am.

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am.
Block Laying,Bricklaying And Concrete Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am.

Catering Craft Practice 2(Essay) 9:30am.–10:20am.
Catering Craft Practice 1(Objective) 10:20am.-11:00am

Carpentry and Joinery 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
Carpentry and Joinery 1 (Objective) 11:00am. –11:45am.

Tourism 2 (Essay) 9:30am.–11:20am.
Tourism 1 (Objective) 11:20am. –12:00noon.

Garment Making 2 (Essay) 9:30am. –10:10am.
Garment Making 1 (Objective) 10:10am. –10:55am.

Painting and Decorating 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Painting and Decorating 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Stenography 3 (Short and Word Processing) 9:30am. -11:08am.

Dyeing and Bleaching 2 (Essay) 9:30am. –11:10am.
Dyeing and Bleaching 1(Objective) 11:10am. –11:55am.

Furniture Making 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Furniture Making 1(Objective) 11:30am. –12:15pm.

Automobile Parts Merchandising 2(Essay) 9:30am. –11:30am.
Automobile Parts Merchandising 1(Objective) 11:30am. –12:20pm.

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 2:30pm. –3:30pm.
Home Management 3 (Practical) Planning Session 3:30pm. –4:30pm.

==========================

*Monday 23rd August*

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 9:30am. –11:00am.(1stSet)
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 11:30am. –1:00pm.(2ndSet)

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)

Furniture Making 3 (Practical) 9:30am.– 12:30pm.(1stSet)
Furniture Making 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSet)
Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

Painting and Decorating 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
Painting and Decorating 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)

Computer Studies 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
Computer Studies 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm.
===========================
*Monday, 23rdAugust, 2021 To Friday, 3rd September, 2021*

(Date and time for each Paper will be arranged by the Council.)
Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Physical Education 3 (Performance Test) Clothing and Textiles 3 (Practical) Foods and Nutrition 3 (Practical)
Home Management 3 (Practical)
Music 3 B (Performance Test)

==========================

*Tuesday 24th August*
Visual Art2 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Visual Art 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm.

Engineering Science 2 (Essay) 9:30am. –11:15am.
Engineering Science 1 (Objective) 11:15am. –12:30pm.

Physical Education 3 (Theory of Practice) 2:00pm. –4:00pm.

============================

*Wednesday 25th August*

Salesmanship 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Salesmanship 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm.

Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Garment Making3 (Alternative to Practical Work) 11:30am. –12:15pm.

Upholstery 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
Upholstery 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm.

Auto Electrical Works 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
Auto Electrical Works 1 (Objective) 3:00pm. –3:45pm.

Air-Conditioning and Refrigeration 2 (Essay) 2:00pm. –3:30pm.
Air-Conditioning and Refrigeration 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm.

Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay) 2:00pm. –3:30pm.
Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm.

============================

*Thursday 26th August*

Civic Education 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza Civic Answers”

Civic Education 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

=========================

*Friday 27th August*

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 9:30am. –12:00 noon.(1stSet)
Auto Mechanical Work 3 (Practical) 12:30pm. –3:00 pm.(2ndSet)

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 9:30am. – 12:40pm.(1stSet)
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 1:00pm.–4:10pm.(2ndSet)

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 9:30am. –1:30 pm.(1stSet)
Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 2:00pm.–6:00pm.(2ndSet)

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 9:30am. –2:00pm.(1stSet)
Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 2:15pm. –6:45pm.(2ndSet)

===========================

*Monday, 30thAugust*

Science (Core) 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
Science (Core) 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.
Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work) 1:00pm. –3:00pm.

Computer Studies 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
Computer Studies 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

===========================

*Tuesday 31st August*

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am.
Health Education 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am.

Home Management 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
Home Management 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm.

===========================

*Wednesday 1st September*

English Language 3 (Oral) 9:30am. –10:15 am.(1stSet)
English Language 3 (Oral) 10:40am. – 11:25am.(2ndSet)

Applied Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00pm.
Applied Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm.

Basic Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00pm.
Basic Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm.

Arabic 2 (Essay) 2:00pm.–4:00pm.
Arabic 1 (Objective) 4:00pm.–4:50pm.

===========================

*Thursday, 2nd September*

Sculpture 2 (Essay) 9:30am.– 11:30am.
Sculpture 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm.

Financial Accounting 2 (Essay) 9:30am. –12:00 noon.
Financial Accounting 1 (Objective) 12:00noon.–1:00pm.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am.–11:30 am.(1stSet)
Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

French 2 (Essay) 3:00pm.–4:15pm.
French 1 (Objective) 4:15pm.–5:15pm.

===========================

*Friday, 3rd September*

Metalwork 2 (Essay) 9:30am. -11:00 am.
Metalwork 1 (Objective) 11:00am. – 12:00noon.

Jewellery 2 (Essay) 9:30am. -11:30 am.

Jewellery 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm.

Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet)

Basic Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
Basic Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet)

=============================

*Monday, 6th September*

Graphic Design 2 (Essay) 9:30 am.–11:30am.
Graphic Design 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm.

Metalwork 3 (Practical) 9:30am.–12:40pm.(1stSet)
Metalwork 3 (Practical) 1:00pm. –4:10pm.(2ndSet)

Auto Mechanics 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
Auto Mechanics 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

============================

*Tuesday, 7th September*

General Knowledge in Art 3A (Drawing And Painting) 9:30 am.–12:30pm.

Applied Electricity3 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
Applied Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)

General Agriculture 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
General Agriculture 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Wood work 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
Wood work 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)

BASIC Electricity 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
BASIC Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)

============================

*Wednesday, 8th September*

Music 3 A(Aural) 9:30am. –10:15am.

Agricultural Science 3 (Practical) 9:30am. –11:00 am.(1stSet)
Agricultural Science 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet)
Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am.

Visual Art 3 A (Drawing) 2:00pm. –5:00pm.

=============================

*Thursday, 9th September*

Clerical Office Duties 2 (Essay) 9:30am. –11:40am.
Clerical Office Duties 1(Objective) 11:40am. –12:30pm.

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noon.
Further Mathematics/Mathematics(Elective) 1 (Objective) 3:30pm. –5:00pm.

============================

*Friday, 10th September*

Biology 2 (Essay) 9:30am. –11:10am.
Biology 1 (Objective) 11:10am. –12:00noon.

Commerce 2 (Essay) 3:00pm. –5:00pm.
Commerce 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 3:00pm. –4:00pm.
Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

===========================

*Monday, 13th September*

English Language 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza English Answers”

English Language 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

English Language 3 (Test of Orals) 3:00pm. –3:45pm.

 

==========================

*Tuesday, 14th September*

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSet)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)

Chemistry 3 (Alternative D)(Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am.

Building Construction 2 (Essay) 12:00noon.–1:00pm.
Building Construction 1 (Objective) 1:00pm. –1:45pm.

Music 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Music 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

Physical Education 2 (Essay) 3:00pm. –4:20pm.
Physical Education 1 (Objective) 4:20pm. –5:10pm.

==============================

*Wednesday, 15th September*

Physics 2 (Essay) 9:30am.– 11:00am.
Physics 1 (Objective) 11:00am. –12:15pm.

Business Management 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Business Management 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Auto Mechanics 2 (Essay) 3:00pm. –4:30pm.
Auto Mechanics 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm.

============================

*Thursday, 16th September*

Literature-In-English 2 (Prose) 9:30am. –10:45am.
Literature-In-English 1 (Objective) 10:45am. –11:45am.
Literature-In-English 3 (Drama&Poetry) 2:00pm. –4:30pm.

===========================

*Friday, 17th September*

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSet)
Biology 3 (Alternative B) (Alternative to Practical Work) 9:30 am.–11:30 am.
Biology 3 (Practical)(Alternative A) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

Woodwork 2 (Essay And Design) 3:00pm. –5:20pm
Woodwork 1 (Objective) 5:20pm. –6:00pm.

Clothing and Textiles 2 (Essay) 3:00pm. –4:30pm.
Clothing and Textiles 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm.

==========================

*Monday, 20th September*

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noon.
To get the answers midnight to the exam – Google ‘Examplaza Maths Answers’
General Mathematics /Mathematics(Core) 1 (Objective) 3:00pm. – 4:30pm.

===========================

*Tuesday, 21st September*

Health Education 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
Health Education 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.
Health Science 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
Health Science 1(Objective) 11:00am.–12:00noon.

Visual Art 3B (Creative Design) 2:00pm. –5:00pm.

==========================

*Wednesday, 22nd September*

Government 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Government 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30am.
Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am.

Basic Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30am.
Basic Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

Textiles 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Textiles 1 (Objective) 4:00pm. –4:50pm.

Management-In-Living 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Management-In-Living 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

===========================

*Thursday, 23rd September*

Economics 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Economics 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Agricultural Science 2 (Essay) 2:00pm. –4:10pm.
Agricultural Science 1 (Objective) 4:10pm. –5:00pm.

============================

*Friday, 24th September*

General Knowledge in Art 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
General Knowledge in Art 1 (Objective) 11:00am. –11:50am.

Type writing 9:30am. – 12:10pm.(1stSet)
Type writing 12:30pm.–2:10 pm.(2ndSet)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 12:15 pm. (1stSet)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) 12:45pm.–3:30pm.(2ndSet)

Technical Drawing 2 (Essay) 3:00pm. –4:45pm.
Technical Drawing 1 (Objective) 4:45pm. –5:45pm.

===========================

*Monday, 27th September*

Technical Drawing 3 (Sketches,Building and Mechanical Drawing) 9:30am. –12:15pm.

Basketry 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Basketry 1(Objective) 11:30am. –12:20pm.

General Agriculture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
General Agriculture 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

Shorthand 2:00pm. –3:15pm.

Foods and Nutrition 2 (Essay) 3:00pm. –4:15pm.
Foods and Nutrition 1 (Objective) 4:15pm. –5:15pm.

Picture Making 2 (Essay) 3:00pm. –5:00pm.
Picture Making 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm.

===========================

*Tuesday, 28th September*

Christian Religious Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Christian Religious Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Islamic Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Islamic Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm.

Chemistry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Chemistry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

=========================

*Wednesday, 29th September*

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –12:15pm.(1stSet)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) 12:40pm.–3:25pm.(2ndSet)
Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:15pm.

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 12:45pm. –3:15 pm.

History 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
History 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

===========================

*Thursday, 30th September*

Geography 2(Essay) 9:30am. –11:30am.
Geography 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
Geography 3 (Practical And Physical Geography) 2:00pm. –3:50pm.

=========================

*Friday , 1st October*
Principles Of Cost Accounting 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
Principles Of Cost Accounting 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 3:00pm. –4:00pm.

===========================

*Monday, 4th October*
Social Studies 2 (Essay) 9:30am. –12:30pm.
Social Studies 1 (Objective) 3:00pm. – 3.50pm.

===========================

*Tuesday, 5th October*

Leather work 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Leather work 1(Objective) 4:00pm. –4:50pm.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSet)
Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

===========================

*Wednesday, 6th October*

Integrated Science 2 (Essay) 9:30am.–11:00am.
Integrated Science 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.
Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 2:00pm. –4:00pm.

=========================

*Thursday, 7th October*

General Knowledge in Art 3B (Lettering And Design) 9:30am. –12:30pm.

Forestry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Forestry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
Animal Husbandary (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

==========================

*Friday, 8th October*

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. – 12:15pm.(1stSet)
Physics 3 (Practical) (Alternative C) 12:40pm.–3:25 pm.(2ndSet)

10 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*